KREATYWNOŚĆ

 Fotografia artystyczna, fotomontaż,  digital art, są świetnymi sposobami by pokazać światu co kryją nasze sny i wyobraźnia. Taka podróż może być niezwykle pobudzająca. To właśnie wyobraźnia jest naszym największym skarbem. Każdy bez wyjątku ją posiada. Czasami tylko bywa uśpiona i czeka na odkrycie, skryta w najgłębszych zakamarkach naszego umysłu. Musimy ją  obudzić i ćwiczyć.  Porównałbym to do mięśnia nad którym pracujemy na siłowni. Regularny trening przynosi rezultaty, czasami nawet zaskakujące. Gdy otworzymy swój umysł, znajdziemy inspirację nawet tuż obok nas. Otwarcie duszy na piekno powoduje, że kreatywność i wyobraźnia rozkwitają. Gdy mam do przygotowania zlecony obraz, często "burza mózgów" z Klientem jest nieoceniona. Gdy dzielimy się wzajemnie doświadczeniami, pomysłami i wizjami, nie ma innej możliwości - efekt współpracy musi być satysfakcjonujący. Ciągłe poszukiwanie swojego stylu, rozlgądanie się za inspiracjami, pasja, uważność na otaczający świat i przemijające chwile - to nazywam kreatywnością.

DOŚWIADCZENIE

Praca fotografa, retuszera zdjęć, czy też grafika, to zajęcie na "pełen etat". Fotografia jest niezwykle wymagającą sztuką, natomiast stworzenie cyfrowego świata od podstaw z kilku lub kilkunastu ujęć aparatu, potrafi być bardzo wyczerpujące i długotrwałe. W zależności od stopnia skomplikowania oraz ilości rodzących się w trakcie tworzenia nowych pomysłów, stworzenie jednego fotomontażu może trwać wiele godzin, a nawet dni lub tygodni. Ilość korekt, zmian, ostatnich szlifów, czasami wydaje się nie mieć końca. Kreowanie = tworzenie = największa radość. Kiedy spoglądam jak na ekranach od zera powstaje nowy nieznany nikomu jeszcze świat, czuję wielką   radość i satysfakcję. W ciągu wielu lat fotografowania, retuszowania fotografii i tworzenia fotomanipulacji, nabyłem zdolności, na których można polegać. Z chęcią zrobię co w mojej  mocy by stworzyć niepowtarzalny fotomontaż. Podzielę się moim doświadczeniem i wiedzą na warsztatach z fotomanipulacji i retuszu. Pokażę jak używać narzędzi cyfrowych efektywnie i z pasją.

CZAS

Czas to dla wielu osób pojęcie względne, prawda? Szczególnie dla mnie, gdyż potrafię podczas pracy niezwykle łatwo, zagubić się w czasie i w przestrzeni. Rozpoczęcie nowego prywatnego, lub zleconego projektu, wymaga pełnego zaangażowania. W momencie podjęcia pracy, czas się dla mnie zatrzymuje. Gdy wybudzam się ze snu projektowania, dopiero zdaję sobie sprawę, ile godzin upłynęło i ile wysiłku ta kreacja wymagała. Gdy wyjeżdżam i biorę aparat w teren, gubię poczucie czasu jeszcze efektywniej. Szczególnie sesje z wykorzystaniem długiej ekspozycji, potrafią zająć całe dnie i noce, będąc próbą cierpliwości i wytrzymałości. Zarządzanie czasem wydaje się więc być najważniejsze. Zawsze biorę pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne,  które mają wpływ na długość i efektywność mojej pracy, przez to zawsze staram się trzymać uzgodnionych terminów. Dobre zarządzanie czasem, to klucz do równowagi i szczęścia. 

     
                

USŁUGI

Jest mi niezwykle miło, jeżeli jesteście zainteresowani moją działalnością. W  przypadku chęci z Twojej strony podjęcia współpracy, oferuję niezależnie od lokalizacji: prywatne lub grupowe warsztaty z zakresu obsługi programu Photoshop i tworzenia fotomontażu, sesje fotograficzne, projekty okładek (książki, płyty CD, DVD), sprzedaję wydruki swoich prac, oraz pliki, proponuję  fotomontaże na zamówienie. Oferuję również profesjonalny retusz zdjęć i obróbkę fotografii w celach prywatnych lub komercyjnych. W razie jakichkolwiek pytań, lub też innych propozycji współpracy, czy też publikacji,  zapraszam serdecznie do kontaktu. Postaram się niezwłocznie wyjaśnić wszystkie kwestie, przedyskutujemy Twoje potrzeby, moje możliwości, potrzebny czas do realizacji projektu oraz  rzecz jasna koszty. Postaram się jak najszybciej to możliwe udzielić konkretnych informacji. Na pewno znajdziemy zadowalający obie strony consensus.  Wszystkie dane kontaktowe znajdziecie  w menu w sekcji "Kontakt".

JAKOŚĆ I WYKONANIE

Z największą starannością podchodzę do etapu tworzenia fotomontażu, jak i jego wydruku. Wydruki są możliwe w wielu rozmiarach: od 30 x 30 cm do 70 x 70 cm, w formie kwadratu. Wykonywane są na papierach fotograficznych klasy high-end, takich firm jak Illford czy Epson o gramaturze 250-300g/m2. Papier ten jest odporny na wyblaknięcie, co daje gwarancję wieloletniej satysfakcji z posiadanego wydruku. Druk odbywa się na drukarach najwyższej klasy, odzwierciedlających pełną gamę barw Adobe. Wszystkie prace są zaopatrzone z każdej strony w biały margines, co jest pomocne podczas oprawy, a także przy dopasowaniu do passe partout. W przypadku zamówienia wydruku, dołączam do niego imienny, podpisany certyfikat oryginalności i jakości wykonania.  Gotowy obraz zostaje starannie zwinięty i w formie rulonu pakowany jest w wytrzymałą tubę wysyłkową, odporną na uszkodzenia, chroniącą skutecznie zawartość.

CENY I WYSYŁKA

Istnieje możliwość nabycia gotowego wydruku (zapraszam do sklepu), lub samego pliku (JPG,TIFF,PSD). W przypadku nabycia pliku, sam decydujesz jakiego papieru użyć, jaki wybrać rozmiar, masz pełną kontrolę nad procesem drukowania. W przypadku zamówienia pliku, wysyłam go niezwłocznie, najszybciej jak to możliwe, z kolei przy zamówieniu gotowego wydruku, przygotowuję go i wysyłam w ciągu 5 dni roboczych. Gdy wybierzesz inny rozmiar niż 50x50 cm, lub inne prace z portfolio, niż te zamieszczone w sklepie, proszę o kontakt w celu ustalenia szczegółów i ceny. Cena gotowego, istniejącego już fotomontażu zależy od wielkości wydruku i rodzaju wybranej pracy. Natomiast cena rozpoczętego  indywidualnego projektu osobistego lub komercyjnego, uzeleżniona jest od ilości czasu potrzebnego na jego ukończenie, oraz od skali zlecenia. Transport odbywa się za pośrednictwem poczty (przesyłka priorytetowa, polecona) lub firmy kurierskiej. Dostępne płatności to Dotpay, Paypal, oraz zwykły przelew bankowy.

 

 

RETUSZ

O ile dobrze pamiętam, pierwsza wersja programu Adobe Photoshop pojawiła się na początku roku 1990-go. Na początku jego możliwości były znacząco okrojone, nie ma sensu nawet porównywać jego potencjału, z wersjami obecnymi. Przez te lata oprogramowanie Adobe ewoulowało w sposób wręcz szokujący, stało się nierozerwalną częścią świata mediów, reklamy i fotografii. Nie wyobrażamy sobie pracy i zabawy bez nowoczesnych aplikacji. Ale obróbka zdjęć nie pojawiła się wraz z powstaniem serii apliakcji Adobe. Retusz znany był już w wieku XIX, kiedy to wynaleziono fotografię. Od początku te dwie dziedziny są ze sobą nierozerwalnie połączone. Pierwsi fotografowie, często byli jednocześnie malarzami, co owocowało ręcznymi niezwykle dokładnymi i malarskimi poprawkami. Przed erą cyfrową mieliśmy epokę fotografii analogowej, a co za tym idzie do wywoływania prac oraz ich korekty potrzebna była bogato wyposażona ciemnia i odczynniki chemiczne. Umiejętności osoby wywołującej fotografię, były nie mniej istotne niż umiejętności samego fotografa.

Tak więc, fotografia zawsze połączona byłą z magiczną ciemnią, w której obraz nabierał pożądanych kształtów. Pracownia ta, wręcz owiana tajemnicą była zamknięta dla postronnego widza. Wraz z rozwojem techniki , tradycyjna ciemnia została zastąpiona "ciemnią cyfrową", która oferuje wręcz nieograniczone możliwości. Przy umiejętnym użyciu programów przeznaczonych do obróbki zdjęć, jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalne, ponadczasowe zdjęcia, które będą cieszyć oczy najwybredniejszego nawet widza.Podczas sesji najczęściej wykonujemy zdjęcia w formacie surowym tzw RAW, w którym zapisane są wszystkie informacje w stanie surowym. Jest to nowoczesny negatyw XXI wieku. Jesteśmy w stanie elektronicznie "wywołać" obraz w dużo szerszym zakresie, niż miałoby to miejsce w przypadku już częściowo skompresowanego pliku JPG, w którym część istotnych informacji może być nieodwracalnie utracona. Ważnym elementem retuszu jest praca w pełnym zakresie gamutu barw AdobeRgb na dobrej klasy monitorach fotograficznych, by uzyskać wierne odwzorowanie barw. Poprawiam wszystkie rodzaje zdjęć, portrety, reportaż, zdjęcia sytuacyjne, fotografię okolicznościową, biznesową, zdjęcia wnętrz, przedmiotów. Oferuję zmianę kolorystyki (czerń i biel, sepia, tonowanie), nakładanie efektów specjalnych, zmianę tła, przygotowanie zdjęcia do ogłoszeń, reklamy, wydruku (kadrowanie, przycinanie, nałożenie tekstu). Podczas ogólnego retuszu zdjęć zajmuję się  między innymi czynnościami takimi jak:

- poprawa kolorystki ( wzmocnienie lub przygaszenie),

- Korekcja jasności, kontrastu, ekspozycji

- korekcja kształtów, perspektywy

- korekcja tła

- korekcja oświetlenia

 -korekcja ostrości

- usuwanie niedoskonałości

- ogólna optymalizacja zdjęcia

- usunięcie zbędnych elementów

- kadrowanie, poprawa kompozycji

Dzięki takim zabiegom nasze zdjęcie nabiera ostatecznego kształtu, klimatu, który czasem nie jest możliwy do osiągnięcia od razu podczas sesji zdjęciowej. Możemy osiągnąć efekty adekwatne do aktualnych potrzeb: artystyczne, biznesowe, produktowe itp. W każdym przypadku ważna jest dokładność i poczucie dobrego smaku. W przypadku szeroko pojętej obróbki fotografii, świetnie znajduje tu zastosowanie słynne powiedzenie : "co za dużo to nie zdrowo". Zbyt duża ilość zastosowanych efektów i korekt, może przynieść również skutek odwrotny do zamierzonego, dlatego tak ważne jest poczucie estetyki. W przypadku zdjęć rodzinnych skupiamy się na widocznych osobach, czyli retusz może dotyczyć ujednolicenia kolorystyki, poprawy skóry twarzy, likwidacji przebarwień, oraz na ogólnej poprawie klimatu zdjęcia, poprzez dodanie odpowiedniej poświaty, winiety, korektę kontrastu, temperatury barw i ekspozycji. Modyfikacje zdjęć produktowych najczęściej polegają na podbiciu kolorystyki, ekspozycji, ujednoliceniu kolorów, a także korekcie tła. W przypadku prac z gatunku beauty/glamour retusz obejmuje wszystko co tylko jest możliwe. Praca musi być nieskazitelna, przy zachowaniu zasad dobrego smaku i z minimalizacją tzw "sztuczności" zmian. Skóra, włosy, ciało, ubranie, muszą być doprowadzone do perfekcji. Należy tu wspomnieć, iz niezależnie od celu retuszu i jego rodzaju, by uzyskać jak najlepsze efekty musimy dysponować zdjęciami możliwie jak najlepszej jakości. Muszą być dostatecznie naświetlone, wystarczająco duże (istotne w przypadku kadrowania), nie mogą być poruszone. Im lepsze zdjęcie bazowe, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania zadowalających rezultatów.

Koszty retuszu i obróbki zdjęć są bardzo zróżnicowane, zależą od zakresu koniecznych prac, ilości i jakości przekazanych zdjęć, od celu całego przedsięwzięcia. Ceny wahają się od 10 zł/szt do 200 zł/szt, są negocjowane indywidualnie. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

 

FOTOMONTAŻ 

Fotomontaż to obraz fotograficzny, powstający z połączenia i kombinacji kilku lub nawet kilkunastu innych fotografii. W czasach fotografii analogowej wykorzystywano technikę powiększalnikową w ciemni, lub też wielokrotną ekspozycję. Obecnie z pomocą przychodzą programy graficzne. Fotomontaż ma szczególne zastosowanie w fotografii artystycznej, w świecie reklamy i mediów. Technika powiększalnika wymagała tematu pierwszoplanowego, motywu, który jest silnie zarysowany, tło natomiast jest słabsze.Po pierwszej czynności - naświetleniu (wyświetleniu) obrazu negatywu pierwszoplanowego na  papierze fotograficznym, miejsce naświetlone (na papierze fotograficznym) zasłania się kawałkiem białego papieru - następnie nakłada się negatyw drugoplanowy i naświetla delikatnie, w niewielkim stopniu, tak by w efekcie końcowym otrzymać tylko niewielki zarys drugiego planu - po czym całość (na fotograficznym papierze) zostaje wywołana i utrwalona. W fotomontażu nakładanym w czasie powiększania w ciemni, można zastosować dwa motywy, trzy lub więcej, jednak każdy dodatkowy motyw, wymaga zdecydowanie więcej precyzji, umiejętności i doświadczenia. Doświadczenia wymagają również obecne techniki montażu w programach graficznych. Fotomontaż daje nam możliwość  pokazania wymyślonego, fantastycznego świata, za pomocą realnych elementów złączonych ze sobą. To widza może zmylić, wprowadzić w niepewność, bo widzimy przedmioty nam znane, ale świat już nie jest realny. Jedynym ograniczeniem może być tylko rozmiar naszej wyobraźni. A ten porównałbym do rozmiarów wszechświata. Fotomontaż to sztuka i jednocześnie świetna zabawa.

Dlatego proponuję również fotmontaże na zamówienie. Masz jakiś pomysł i chciałbyś go zwizualizować? Odezwij się, chętnie porozmawiam na ten temat. Prawie wszystko da się zrobić. Trzeba tylko postarać się o dobre materiały bazowe. Im lepszej jakości zdjęcia wykorzystamy do montażu, tym lepszej jakości będzie finalny efekt. Więcej zmian i korekt będziemy mogli wprowadzić, bez utraty jakości w poźniejszym wydruku. Podobnie jak w przypadku retuszu, wskazane jest użycie plików RAW. Pracę zawsze zaczynam od stworzenia pustego dokumentu w rozdzielczości  360 dpi w wybranym rozmiarze. Po skompletowaniu elementów zaczynam je nanosić na siebie budując od podstaw kompozycję. Gdy wstępny projekt jest gotowy, zaczyna się długotrwały proces optymalizacji i dopasowania kolorystyki, oświetlenia, wygładzania i korekty krawędzi, dodawania efektów i tak dalej... Proces ten może trwać dniami i tygodniami. Granice stawia tylko wyobraźnia. 

W przypadku fotomontażu na zamówienie czy to do użytku osobistego, na przykład do dekoracji,  czy też w przypadku projektu komercyjnego (okładka lub plakat), cenę negocjuję indywidualnie z Klientem. Cena ta waha się od 200 zł  do 1500 zł, w zależności od czasu potrzebnego na realizację oraz od stopnia trudności i skomplikowania projektu. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Moje prace są do nabycia również w międzynarodowych galeriach sztuki on line takich jak: